28 تیر, 1397

مسئولان دانشگاه باید پاسخگو باشند......

بسم الله الرحمن الرحیم

"إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم"

وقتی امام خمینی (ره)، به ما یاد داد که دانشگاه مبدا همه‌ی تحولات است، پس اجازه بدهید که بفهمیم این اقدامات به ظاهر کوچک از جمله حضور خانم ها در ورزشگاه نیلفروش‌زاده‌ی دانشگاه وقتی همزمان می‌شود با رقاصی زنان جلوی شهردار تهران، وقتی همزمان می‌شود با چهارشنبه‌های سفید، وقتی همزمان می‌شود با کنسرت زنان در فریدن و وقتی همزمان می‌شود با جنجال های پوچ رسانه‌ای برای اصطلاحا حقوق_زن(آن هم با نسخه غربی) و وقتی همزمان می شود با حق الزحمه گرفتن از فتنه گران و وقتی هم‌‌مکان می‌شود با «دانشگاه» وقتی هم‌مکان می‌شود با شهر «اصفهان» ساده اندیشانه است اگر این اقدامات را آغازی برای استحاله فرهنگی دانشگاه ندانیم.

متاسفانه امروز نه تنها برخی برنامه‌های فرهنگی با کمترین کیفیت و بدون برنامه‌ریزی اصولی اجرا می‌شوند،بلکه بسیاری اوقات نتیجه عکس دارند.

آنجا که تنها نسخه_شادی_زنان را در نه در ورزش، که در ورزشگاه مردان، تجویز می‌کنند، آنجا که مسابقات زنان را دست مایه ی نگاه ابزاری به زن می کنند و نه نگاه به ورزش و سلامتی ، باید به حال متولیان این نگاه ها خون گریه کرد.

شوربختانه باید گفت چنین رفتارهایی نشان دهنده این واقعیت است که مباحث فرهنگی بعضا در عمل به فراموشی سپرده شده و به‌نام فرهنگ اما ضد_فرهنگ عمل می‌شود.

آیا حقیقتا نقش دانشگاه را در توسعه فرهنگی جامعه درک کرده‌ایم؟ جز این است که ارتقای فرهنگ جامعه در گروی عملکرد دانشگاه‌هاست؟ جز این است که فرهنگ عمومی جامعه از فضای فرهنگی دانشگاه اثر می پذیرد؟
نگاه جامعه به عملکرد و خروجی فرهنگی دانشگاه و اقشار فرهیخته فرهنگ آینده وشور را خواهد ساخت.

از این رو جریان_دانشجویی سکوت در مقابل این روند مخرب را جایز نمی داند و تلاش برای تعمیق معنویت در دانشگاه ها را وظیفه خود تلقی می نماید.

بدون شک از رفع مظلومیت از فرهنگ وظیفه روشن جریان دانشجویی است رسالتی که تا برچیده شدن بساط ولنگاری فرهنگی بر عهده ماست.

مسئولان دانشگاه باید پاسخگو باشند که بر اساس کدام مجوز قانونی حضور بانوان در ورزشگاه صورت گرفته است. مدیریت دانشگاه به عنوان رئیس شورای فرهنگی چه پاسخی در برابر این سهل انگاری ها و اختلال های فرهنگی دارد؟

تشکل های انقلابی دانشگاه اصفهان
(متشکل از انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان،
جامعه اسلامی و بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان)

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.