28 تیر, 1397

صدور انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی(ره)

صدور انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی(ره)

در منظر امام خمینی(ره)، صدور انقلاب با سرنیزه، نه ممکن و نه مطلوب است که معرفی چنین ماهیتی برخاسته از اصالت فرهنگ در رویکرد جهان‌گرایی اسلامی رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

صدور انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی(ره)

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، انقلاب‌هایی که پیوستگی رژیم حاکم بر یک کشور یا وضعیت حاکم بر جامعه جهانی را به هم می‌زنند، معمولاً بر آنند تا روابط با ملت‌ها را جایگزین روابط با دستگاه‌های حکومتی کرده و شکل نوینی از دیپلماسی را در پیش گیرند تا ضمن انتقال تجارب خود به دیگر ملت‌ها، حوزه فراگیری ارزش‌های مورد نظر خود را نیز گسترش دهند.

ماهیت اعتقادی و مردمی انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، از سویی دشمنی قدرت‌های حاکم بر جهان را برانگیخت و از سوی دیگر، ایران اسلامی را به کانون الهام‌بخش بیداری ملت‌ها به ویژه ملت‌های مسلمان‌ تبدیل کرد، بر این اساس رهبری انقلاب اسلامی؛ از نخستین روزهای پیروزی انقلاب درصدد انتقال آموزه‌ها و تجربیات خویش به دیگر جوامع برآمده و با طرح اندیشه«صدور انقلاب»برای پاسخگویی به این نیاز دوسویه انقلاب و طرفداران جهانی آن بودند.

در اندیشه‌ امام خمینی(ره) «صدور انقلاب اسلامی» به دلیل ماهیت و ویژگی‌های آن به عنوان یک تکلیف دینی مطرح بوده و با توجه به واقعیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی لزوم وقوع آن غیر قابل انکار است، از طرف دیگر، مطابق دیدگاه ایشان در صدور انقلاب اسلامی باید ملت‌ را هدف دانست و به همه ابعاد صدور توجه کرد تا بتوان اهداف جمهوری اسلامی ایران را در محیطی جهانی برآورده کرد.

امام خمینی(ره) نقشه راه جهان‌گرایی اسلامی را در رویکردی معروف به صدور انقلاب اسلامی ترسیم می‌کند؛  وجه تمایز صدور انقلاب مورد نظر امام با سایر صدور انقلاب‌ها ناشی از ماهیت اسلامی با مختصات شیعی و انقلابی آن می‌باشد.

در این رویکرد امام خمینی(ره)، صدور ارزش‌های انقلاب به عنوان نقشه راه توسعه حوزه نفوذ اسلام و تحقق آرمان‌های بزرگی چون آزادی، استقلال و عدل جهانی اتخاذ شده و این صدور به عنوان زمینه‌ساز ظهور منجی و برپایی اسلام جهانی توسط او معرفی شده است؛ ضمن این‌که در این راه از تبلیغات منفی و اتهامات دشمنان نیز نباید واهمه داشت.

در منظر امام خمینی(ره)، صدور انقلاب با سرنیزه، نه ممکن و نه مطلوب است  که معرفی چنین ماهیتی برخاسته از اصالت فرهنگ در رویکرد جهان‌گرایی اسلامی رهبر کبیر انقلاب اسلامی است؛ هدف امام(ره) از ارائه این رویکرد نشر تجربیات و معنویات خود می‌باشد.

نامه معروف امام خمینی(ره) به گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، بازتابی از این ماهیت است؛ امام در آن نامه اظهار می‌دارند که شرق و غرب، هر دو به علت نداشتن ارزش‌های معنوی است که در هم شکسته‌اند و راه نجات، پر کردن این خلأ با ارزش‌های اسلام است.

انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، در حالی به وقوع پیوست که دو رویکرد سیاسی در جهان حاکم بود؛ رویکرد لیبرالیستی غرب و رویکرد سوسیالیستی شرق؛ همان‌طور که در آن زمان تحولات سیاسی-اجتماعی خارج از این دو قطب غیر قابل تصور بود، وقوع چنین انقلابی نیز برای تحلیل‌گران یک حادثه اجتماعی غیر قابل پیش‌بینی تلقی می‌شد. در این میان به واقعیت پیوستن انقلاب اسلامی ایران باعث بهت‌زدگی و سردرگمی بلوک شرق و غرب گردید، ماهیتی متفاوت از سیاست‌های حاکم بر جهان را معرفی و قطب سومی به عنوان قطب خدامحوری را در این سیستم دوقطبی ایجاد کرد.

بیداری جوامع اسلامی و فراتر از آن‌ها جهان مستضعفان آرزوی دیرینه امام خمینی(ره) بود؛ امروزه، موج بیداری اسلامی پایه‌های حکومت‌های قبیله‌ای و استبدادی را متزلزل و دست‌اندازی‌های قدرت‌های بیگانه را محدود کرده است و فریاد آزادی‌خواهی سراسر جهان را فرا گرفته است.

سردرگمی استکبار، راز پیروزی انقلاب اسلامی است؛ استکبار دائما تلاش می‌کند تا مانع نفوذ انقلاب اسلامی در آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا و غیره شود؛ در حالی که انقلاب اصیل اسلامی با ماهیتی غیر قابل پیش بینی موجب بیداری و در نتیجه انقلاب سایر مسلمانان دربند و تحت سلطه جهان‌خواران شرق و غرب خواهد شد؛ بیداری اسلامی، جریان بازگشت به اسلام ناب محمدی درجهت احیای تمدن اسلامی، شکل‌گیری حاکمیت سیاسی اسلام، عقلانیت، اخلاق و عدالت است.

امام خمینی(ره) نشانه بیداری مسلمانان را رفع مشکلات داخلی، قطع وابستگی به ‌ابرقدرت‌ها، مستقل شدن و خودباوری دانسته، صدور انقلاب را انتقال تجربه بیداری ملت ایران به کشورهای دیگر تلقی می‌کنند و می‌فرمایند:«ما می‌خواهیم این بیداری که در ایران واقع شد و خودشان از ابرقدرت‌ها فاصله گرفتند این در همه ملت‌ها و در همه دولت‌ها بشود معنی صدور انقلاب ما این است که همه ملت‌ها و همه دولت‌ها بیدار شوند».

امام بیداری واقعی، یعنی خروج از قید استبداد و وابستگی را در بازگشت به اسلام ناب ارزیابی می‌کنند و می‌فرمایند:«تا به اسلام رسول‌الله برنگردیم، مشکلاتمان سر جای خودش هست. این بازگشت یا به همراهی حکومت‌ها با ملت‌ها صورت می‌گیرد که بهترین حالت است و اگر دولت‌ها برنگشتند، ملت‌ها باید حساب خود را از حکومت‌ها جدا کنند.»

 از نظر امام، پیروزی نهایی، پیروزی مستضعفین بر مستکبران است؛ ایشان در بخش دیگری از سخنانشان تصریح می‌کنند: «ابرقدرت‌ها را خطر عظیم صدور انقلاب اسلامی و پرتو حق در جهان اسلام بلکه در جهان مستضعفان به وحشت انداخته است».

در گذشته نه‌چندان دور شاهد قیام و انقلاب ملت‌هاى گوناگون در سراسر جهان بوده‌ایم، ملت‌هایى که علیه حکومت‌هاى ظالمانه خود برخواسته و موج بیدارى اسلامى را رقم زدند.

این‌ها تماماً از مصادیق صدور انقلاب و بیداری اسلامی به جهان مستضعفان است؛ در هر صورت، علی‌رغم خواست نظام سلطه، بیداری اسلامی در شامات، آفریقا، کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و مرکزی و خاورمیانه مبدل به یک واقعیت شده است؛ راهبردهاى صدور انقلاب مقدمه‌اى بر بیدارى اسلامى است.

* یادداشت از حسین شفیعی-فعال دانشجویی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.